Features (Funkcje)

Poniżej znajduje się krótki opis funkcji dostępnych w aplikacji Autodesk Inventory Tool.

Aplikacja AIT umożliwia odnajdowanie urządzeń przy użyciu dowolnej z następujących metod:

  • Active Directory: urządzenia są pobierane z usługi Active Directory lub z określonych jednostek organizacyjnych
  • Zakres adresów IP: urządzenia wykryte w określonym zakresie adresów IP lub pod adresem sieciowym CIDR
  • Lista urządzeń: nazwana lista urządzeń udostępniona w prostym pliku tekstowym
  • Jedno urządzenie: pojedyncze nazwane urządzenie

Aplikacja AIT zbiera z urządzeń z systemem Windows następujące informacje:

  • informacje o urządzeniu sprzętowym i jego konfiguracji;
  • informacje o systemie operacyjnym Windows;
  • zainstalowane oprogramowanie Autodesk (instalacje MSI);
  • dziennik instalowania/odinstalowywania oprogramowania Autodesk;
  • dane licencji na oprogramowanie Autodesk.
  • dane dotyczące ostatniego użycia oprogramowania Autodesk.

Aplikacja AIT wykorzystuje usługę WMI do komunikacji z urządzeniami oraz do zbierania informacji. Obsługuje ona zarówno instrumentację zarządzania Windows, jak i nowszą infrastrukturę zarządzania systemu Windows. Domyślnie aplikacja AIT korzysta z instrumentacji zarządzania Windows. Jeśli to konieczne, użycie infrastruktury zarządzania systemu Windows może zostać wymuszone przez zmianę konfiguracji, chociaż nie jest to zalecane.

W aplikacji AIT mogą być używane poświadczenia zalogowanego użytkownika (zintegrowane uwierzytelnianie) w celu uzyskania dostępu do usługi Active Directory albo można podać poświadczenia dla alternatywnego konta użytkownika. Poświadczenia mogą zostać podane bezpośrednio podczas uruchamiania aplikacji, z pełną obsługą narzędzia Secure Credentials Utility podczas tworzenia skryptu wykonywania, tak aby nazwa użytkownika i hasło zostały zaszyfrowane w wierszu polecenia lub skrypcie wsadowym.

Aplikacja AIT umożliwia jednoczesne skanowanie wielu urządzeń (domyślnie 15), a liczbę równoczesnych połączeń można skonfigurować w pliku AIT.exe.config. Użycie wielu jednoczesnych połączeń zmniejsza całkowity czas potrzebny na skanowanie wielu urządzeń.

Podczas korzystania z bezagentowego skanowania zasobów ad hoc zwykle konieczne jest częste uruchamianie skanowań, aby mieć pewność, że wszystkie urządzenia zostały zarejestrowane. Aplikację AIT można skonfigurować do uruchamiania zgodnie z określonym harmonogramem przy użyciu Harmonogramu zadań systemu Windows, a ponowne inwentaryzowanie urządzeń nie zostanie przeprowadzone, dopóki nie minie okres przerwy między kolejnymi skanowaniami (domyślnie 7 dni), co powoduje zmniejszenie obciążenia urządzeń i sieci.

Jeśli używana jest metoda skanowania Active Directory, urządzenia są filtrowane w aplikacji AIT na podstawie daty ostatniego logowania, włączając tylko urządzenia, które zalogowały się do sieci w ciągu określonej liczby dni (domyślnie 45), dzięki czemu uwzględniane są tylko aktywne urządzenia. Ponadto w aplikacji AIT można uwzględnić tylko podzbiór urządzeń poprzez określenie jednostki organizacyjnej, która będzie używana jako główna ścieżka wyszukiwania. W ten sposób będą uwzględniane tylko urządzenia z określonej jednostki organizacyjnej i jej podrzędnych jednostek organizacyjnych.

Klient AIT Windows Client zapewnia łatwy w użyciu interfejs umożliwiający eksplorowanie zebranych danych inwentaryzacji urządzeń. W kliencie dla systemu Windows wyświetlana jest lista urządzeń, informacja, kiedy były ostatnio skanowane, oraz kompletne dane zasobów. Wyświetlane są również wszystkie urządzenia, które nie mogły zostać przeskanowane, np. z powodu nieprawidłowych poświadczeń, wraz z informacjami o błędzie, który wystąpił. Bezagentowe skanowanie zasobów ad hoc można zainicjować bezpośrednio z interfejsu systemu Windows, co powoduje uruchomienie aplikacji konsolowej AIT w tle.

Podczas używania aplikacji AIT jako skanera sieciowego za pośrednictwem skryptu logowania każde urządzenie zapisze oddzielny plik inwentaryzacji w folderze w centralnej lokalizacji. Pliki można zaimportować do centralnego magazynu danych aplikacji AIT z interfejsu aplikacji AIT dla systemu Windows lub z poziomu aplikacji konsolowej AIT.

Dane, które zostały zebrane przez aplikację AIT, mogą zostać wyeksportowane do formatu XLSX, który może być używany bezpośrednio w rozwiązaniach innych firm.